Între Viitorul care sună bine şi viitorul care sună rău. Viitorul - PETROLUL 1-0
Scris de Mugurinho    Sâmbătă, 26 Septembrie 2015 19:51    Imprimare

SUPORTERI ARNHEM

Stropul de moral obţinut de lupi în meciul de cupă de la Braşov speram că va conta şi că Petrolul nu se va întoarce cu mâna goală de la mare.Chiar dacă meciul împotriva echipei lui Hagi avea să fie infinit mai greu decât cel cu Tărlungeni, chiar dacă Alex Benga era suspendat, chiar dacă în campionat până acum nu făcusem mare lucru, meciul de la Ovidiu se anunţa deschis oricărui rezultat.Şi chiar dacă prezentul nu sună deloc bine, speram că după acest meci, viitorul să sune un pic mai bine...

PRIMA REPRIZĂ – Începe destul de potolit, R.Marin(14) dă primul semnalul de trezire şi şutează din afara careului dar Pecanha prinde.Tot gazdele sunt în atac şi Nicoliţă(25) are un şut bâlbâit la care Pecanha reţine bâlbâi,t dar reţine.Ne apropiem şi noi, timid, de poarta constănţeană, Varga, revenit la nota obişnuită, adică slabă, execută un corner de pe stânga, Hodorogea respinge greşit şi Ropotan(33) pune capul dar mingea se duce puţin peste vinclu.Dominarea gazdelor devine din ce în ce mai insistentă, la noi, pe lângă faptul că parcă sunt mai multe mâini moarte ca de obicei, acum au apărut şi câteva picioare moarte; ne chinuim să jucăm ceva fotbal dar nu prea ne iese, respingem cu greu mingea din careu, de regulă, la adversar, pas înapoi la Nicoliţă(43) care şutează periculos la firul ierbii dar mingea se duce pe lângă.Prelungirile reprizei îl găsesc pe Peteleu care îl bate prieteneşte pe umăr pe Aganovic, intrat în careu – fază la care dacă arbitrul vrea să dea penalty, dă – mingea ajunge la Achim(45) care, din fericire şi din poziţie foarte bună, înalţă zmeul.0-0 la pauză.

REPRIZA A DOUA – Ia foc imediat,  la centrarea lui I.Hagi, care îl trimite pe Varga la plajă, Achim(47) înţeapă balonul care se scurge pe lângă bară şi scăpăm şi de data asta.Mitrea(51) încearcă şi el poarta dar mingea se duce din nou puţin pe lângă, asaltul gazdelor e total, noi nu mai contăm deloc, nu că am fi făcut-o prea mult până atunci, Nicoliţă face ce vrea pe dreapta noroc că I.Hagi(53) are o execuţie defectuoasă şi mingea se duce aproape de fanion.Inevitabilul se produce însă puţin mai târziu la lovitura liberă executată de R.Marin(55) una cum nu prea vezi multe în Europa, că pe aici nu vorbim, cu o dinamică a lovirii balonului apropiată de cea a lui C.Ronaldo şi cu poate o stare de uşoară deconcentrare a lui Pecanha care, a părut din nou surprins, după meciul de acasă cu Craiova, de şutul, altfel excelent şi a trebuit să scoată din nou băşica din plasă, eurogol oricum, 1-0 mai mult decât meritat pentru Viitorul.De voie, de nevoie ieşim din bârlog, Zoubir, şi el destul de şters şi cu multe nerealizări în joc, îl vede pe Tamuz(61) la marginea careului, perpendicular pe poartă şi fără fundaş în faţă, însă tancul loveşte neinspirat, nepotrivit şi nederanjat de nimeni balonul cu interiorul piciorului drept şi mingea pe care trebuia să scrie 1-1 se duce relaxată pe lângă.Acelaşi Tamuz ne disperă din nou cu o altă ratare – după ce că nu avem prea multe ocazii – când, rămas iar în situaţie de unul la unul cu portarul advers culcat deja, şutează fără să se uite deloc la poartă cu stângul în piciorul acestuia şi nu face decât să ne crească tensiunea şi perii albi.Şutul neputincios al lui Nepomuceno(74) intrat în locul lui Varga, se duce în afara stadionului, schimbarea neaducând nimic în plus, e clar, am terminat stocul miercuri cu amărâţii de la Tărlungeni, suntem incapabili să mai băgăm vreo minge în aţe.Mai mult, gazdele reîncep atacurile în valuri, că doar suntem la mare, puştii lui Hagi controlează meciul la toate capitolele, iar lupii nu reuşesc să facă faţă tăvălugului Viitorului, mai mult, sunt momente, şi nu puţine, în care suntem efectiv ridiculizaţi.Mitrea(76) trimite un proiectil în transversală din lovitură liberă, Farina(80), altă deiluzie, pătrunde bine dar şutează jenant şi aceluiaşi Mitrea(85), văzut excelent de Chiţu, parcă i se face milă şi ne iartă de un gol ca şi făcut din 6 metri singur cu Pecanha.Hai că s-a terminat calvarul, 1-0 scor final.

Înfrângere meritată, indiscutabil.Scorul putea fi chiar mai mare, în faţa unui Viitorul care chiar a sunat şi jucat bine.Dar asta n-ar fi fost o problemă, 0-1 sau 0-3 e cam tot aia, buba e că nu prea mai jucăm nimic,în campionat, şi asta nu de ieri, de alaltăieri.Din păcate, la cum arată gazonul de pe „Ilie Oană”, şi să vrei şi să poţi să joci, nu prea îţi iese.Dar chiar şi aşa, nu prea mai e loc de scuze, e timpul să reîncepem să jucăm fotbal.Altfel, viitorul nu va suna deloc bine, dimpotrivă.Nimeni nu vrea nimic altceva, decât un singur lucru, să jucaţi fotbal.E chiar aşa de greu?

PETROLUL: Pecanha - Peteleu, Genev, Bucşă, Porret - Marinescu, Ropotan - Farina (Velasco), Zoubir, Varga (Nepomuceno) - Moussa (Tamuz)
Rezerve: Cobrea, Miliceanu, Lemnaru, Chiriţă