Oxigenul vine de la munte! Tarlungeni - PETROLUL 0-6
Scris de Mugurinho    Miercuri, 23 Septembrie 2015 19:37    PDF Imprimare Email

benga

Gata!Trezirea si reîncărcarea!Aşa se termina cronica ultimului meci, încă unul de tristă amintire pentru suflarea petrolistă.Era de urmărit, aşadar, dacă starea de apatie şi de somnolenţă urma să dispară şi dacă lupii se vor trezi şi ne vor trezi şi pe noi la viaţă.Meciul de cupă de la Braşov, în compania divizionarei B Unirea Tărlungeni, avea să ne spună ce şi cum...

PRIMA REPRIZĂ – Debutează, din păcate, într-o manieră care induce starea de picoteală, intr-un târziu Tamuz(24) nu ne mai lasă să aţipim, croşetează pe stânga dar întârzie un pic şutul şi apare un picior la blocaj în momentul şutului.Zoubir(27) ne înviorează de-a dreptul cu o pătrundere caracteristică în careu,şi,din aceeaşi poziţie ca cea a lui Tamuz de dinainte şutează bine dar Muţiu respinge cu piciorul.Se pare că se duce somnul de tot pentru că Varga execută bine-bine un corner de pe dreapta, Benga(30) se înalţă imperial şi trimite cu capul balonul lângă bară:0-1!Continuăm ofensiva, Zoubir(35) e în zi bună şi face legea pe partea stângă dar stângul i se duce în plasa laterală, pe dinafară, o minge pe care ar fi putut să scrie 0-2.Gazdele ies în sfârşit din propria jumătate şi S.Marin(37) încearcă un şut bunicel cu pământul dar Cobrea reţine.Omniprezentul Zoubir recuperează, centrează până la Varga pe partea cealaltă, cap la Tamuz(38) liber pe 6 metri şi tancul îşi readuce aminte cum e să mai şi înscrii:0-2!Pauzăăă!

REPRIZA A DOUA – Repede că e multă treabă, Zoubir pătrunde în careu,încearcă un şut dar e blocat, mingea ajunge la Varga(47) care preia şi şutează fără să se uite din întoarcere în plasa de sus:0-3!Pastor(49) înalţă zmeul, S.Marin(49) îl imită din lovitură liberă, iar Zoubir loveşte nefericit o minge pe care scrie de data asta 0-4.Marinescu(72,73) intră şi el în scenă cu o lovitură liberă de pericol şi cu un şut la fel de periculos ca şi cel din lovitura liberă.Îşi revine repede însă şi execută un corneraşa cum trebuie şi ar trebui mereu, Lemnaru, inexistent până atunci, se înalţă şi loveşte bine cu capul,Muţiu respinge cu greu şi proaspătul intrat Milinceanu(78) e atent şi reia, dintr-o poziţie nu tocmai uşoară, balonul în plasă:0-4!Mirosul de sânge se simte până la Azuga, combinaţia letală Tamuz-Lemnaru îl lasă pe ultimul singur cu portarul, dribling scurt şi 0-5!Gazdele, semiparalizate, mai reuşesc două zvâcniri prin Vlăsceanu(88) dar Cobrea e acolo şi prin prietenul Minciună(89) care are o execuţie de efect încercând să-l surprindă pe un Cobrea ieşit din poartă, dar mingea se duce puţin pe lângă.Cireaşa pe tort îi revine tancului Tamuz(90) care finalizează lejer o combinaţie letală pornită de la Varga şi continuată de Lemnaru:0-6!Scor final!

Un rezultat bun, nu mai ştiu când am mai bătut la o asemenea diferenţă, dar asta contează mai puţin.Important e că ne-am trezit sau cel puţin aşa îmi place să cred.Oxigenul a venit de la munte, acum e timpul ca punctele să vină de la mare.