alt

Începută pe patru fronturi, aventura Petrolului în sezonul 2014-2015 avea să se reducă destul de repede la trei, la două, și, pe măsură ce etapele din campionat se scurgeau, la unul singur : Cupa Romaniei.Rămănea să vedem, după returul semifinalei cu FCSB dacă și acest ultim front pică sau dacă, bătălia finală se va da pe 31 mai. Care bătălie oricum se va da, dar nu pe terenul de joc la un meci de fotbal, capitol la care se pare că în această perioadă stăm foarte prost, ci prin vreo sală de tribunal, pentru ieșirea din insolvență.

PRIMA REPRIZĂ – Începe neașteptat de prudent, de către ambele echipe, trebuind să treacă sfertul academic pentru a putea consemna prima fază mai răsărită, atunci când Popa(17) șutează cu stângul din afara careului dar mingea se duce mult peste poarta noastră.Gazdele încep să se vadă din ce în ce mai mult, Iancu pâtrunde pe stânga, Alcenat nu e pe acolo așa că îl ia în primire Ipsa, care nu se opune centrării, mingea ajunge la Țucudean care face câte piruete vrea el de lângă Satli, șutează în sfârșit dar în blocaj, balonul ricoșează la Popa(20) care e atacat tardiv de Teixeira și neconvingător de Fanchone, timp suficient să își așeze mingea, să ridice capul și să-l execute pe Pecanha cu un șut la firul ierbii, nu foarte puternic dar plasat, și tabela se modifică: 1-0.Nu reacționăm decât în vârful picioarelor prin Tamuz(26) care primește un balon la marginea careului și șutează fără niciun pericol pentru Cojocaru care prinde liniștit.Singura echipă care încearcă să joace fotbal e cea gazdă, pentru că de Petrolul nu poate fi vorba, atacurile fcsebiste se înmulțesc, centrare la marginea careului pentru Iancu, sare și Satli cu el dar e o săritură opintită și mingea rămâne la același Iancu(32) care îl face din preluare pe același Satli după care nu stă prea mult pe gânduri și șutează puternic și plasat aproape de vinclul nefericitului Pecanha : 2-0 și pauza ne scutește de aruncarea prosopului, intr-una dintre cele mai jalnice reprize ale Petrolului din acest sezon.

REPRIZA  A DOUA – Intră Tchite care aduce un plus de viteză, ceea ce nici măcar nu era foarte greu la ce joc a făcut haita în primul mitan, centrarea acestuia de pe dreapta îl găsește liber pe Teixeira(48) care preia dar trage lamentabil în blocajul lui Varela.Momentele de reverie continuă în defensiva noastră, la pământ în această seară, Popa care e jupân pe partea lui Fanchone centrează periculos , noroc că Tănase(50) nu poate să acopere toată mingea care i-a venit un pic în spate.Țucudean îi produce otită lui Ipsa care se uită din spate spre el cum țâșnește către poarta noastră însă Pecanha iese la timp din poartă și rezolvă pericolul.Cuplul Satli-Ipsa face concurență acerbă ”celebrului” Țociu-Palade, Iancu(63) se descotorosește de ei, îl driblează și pe Pecanha dar e blocat în ultimul moment.Gazdele zburdă, inclusiv Tănase(68) care primește o minge în colțul careului mare, îl întâmpină un Alcenat parcă tot mai slab de la meci la meci, fentă pe interior și șut cu efect la colțul lung pe lângă un Pecanha spectator: 3-0.Meciul seamănă cu Supercupa de acum doi ani, reușim totuși să intrăm parcă mai cu curaj în jumătatea adversă, corner executat de Teixeira până la Tamuz care lovește mingea el știe cu care parte a corpului, mingea ajunge la Ipsa(70) care pune capul și mai spală din rușine: 3-1.Încercăm să mai dregem busuiocul dar nu prea ai cu cine, mai mult, ne lăsăm descoperiți și Rusescu(79) șutează puternic din afara careului dar mingea se duce puțin pe lângă.Ultima zvâcnire ne aparține dar Astafei(93) întârzie șutul și e blocat, la fel ca și noi, în fața acestei  evoluții ”entuziasmante” a lupilor.Scor final: 3-1.

4,3,2,1,0….Momentul zero.Pentru dacă vrem să avem un moment zero, cred că acesta ar trebui sa fie.