Nu conteaza scorul, ne-a fost dor de Petrolul!PETROLUL - Voluntari 1-1
Scris de Mugurinho    Duminică, 19 Iulie 2015 08:26    PDF Imprimare Email

Multele grade din termometru de la inceputul jocului contau prea putin pentru iubitorii de Petrolul prezenti  la datorie indiferent de vremea de afara.Desi pauza competitionala a fost poate cea mai mica din toate timpurile, dorul de Petrolul a fost unul mare.Ce conta ca adversarul era unul de la periferia Bucurestilor, haita din tribune era acolo, la datorie, asteptand sa vada la lucru un Petrolul reinventat care facuse o figura nesperat de frumoasa etapa trecuta.

PRIMA REPRIZA – Lupii vor sa incheie conturile cat mai repede si iau cu asalt poarta Balaurului, calcai de efect al tehnicului Zoubir pentru noua achizitie Varga(8) dar sutul acestuia de la marginea careului e respins cu corpul de Novakovic in corner.Care corner e batut de Gevaro, Moussa(9) are un cap scos de pe linia portii, mingea revine tot la el, dar tunisianul se fastaceste si nu reuseste sa bage nemernica aia de minge in ate de la 6 metri si voluntarenii scapa din nou.Atacam valuri-valuri si longilinul Ropotan (15) isi incearca si el norocul de la semidistanta dar mingea se duce pe langa.Oaspetii incearca si ei sa miste ceva, adica un pressing timid, pasa inapoi pana la Pecanha care nu mai are timp sa-si potriveasca mingea pe stangul si degajeaza horror cu dreptul pana la zvarluga Kone(25) care preia si suteaza tare dar mingea se duce peste poarta.Varga preia, dribleaza, paseaza, face legea pe stanga, centreaza pana la Moussa(26) dar capul acestuia se duce peste poarta.Jocul intra apoi intr-o stare de moleseala, conform cu canicula de afara, pana cand ne invioram brusc la patrunderea pe dreapta a ex-petrolistului Todoran(45) care centreaza tare in fata portii si mingea e respinsa in propria bara(!) de mult prea necoptul Alecsandru, intrat de nevoie in locul comotionatului (din nefericire)Benga, bine ca mingea iese in corner si ca repriza se termina 0-0...

REPRIZA A DOUA – Ia foc din start, hai ca parca e un pic mai racoare,Zoubir(46) croseteaza in careul advers si suteaza cu stangul dar Balauru e acolo, ramanem sus, mingea ajunge la Varga care centreaza cu fainosag si Marinescu(47) baga un cap care e scos de sub bara de acelasi nesuferit de Balauru.Oaspetii incep sa prinda ceva tupeu si Maftei(50) are o lovitura libera executata peste bara, iar dupa un aut al lor executat rapid mingea ajunge la Vilceanu(53) care reuseste  cel mai frumos gol personal de azi pentru cel putin inca cinci ani de la 25 de metri aproape de vinclul unui Pecanha care a trebuit sa se recunoasca invins: 0-1.Ne-au aparut spumele, mingea e repusa la centru, atacam instantaneu, Gevaro(54) e vazut liber pe dreapta, centrare cu dreptul(!) in fata portii de unde veteranul Maftei si-o impinge in proprie poarta : 1-1!Hai ca mai e timp destul, Varga e pe toata fasia stanga a terenului, reuseste inca o centrare maiastra dintr-o pozitie dificila pentru Nepomuceno(70) care la doi metri de poarta il apuca mersul piticului nereusind sa anticipeze traiectoria mingii dar reusind cu brio sa exaspereze tot stadionul.Voluntarenii nu stau la cutie si Balan(73) il intinde pe Pecanha cu un sut langa bara respins in corner.Intra Altamaa, iese de tot Poverlovic pentru rosu dar nu mai ne iese nimic, sutul nou intratului Altamaa(87) – in continuare ezitant si cu pase gramada la adversar – fiind mai degraba de antrenament pentru portar.1-1 scor final.

Meci amestecat.Momente bune, mai putin bune, momente proaste.Un plus destul de accentuat la capitolul atitudine.Si cateva minusuri, dintre care unul merge la Rippert de la care asteptam in continuare macar doua centrari bune pe meci.Asta e Petrolul la ora actuala, cu bune si rele.Pentru multi gazari, si asta nu e un secret pentru nimeni, nu conteaza scorul, noi iubim Petrolul.Interesant e insa sa redescoperim ca si reciproca e valabila, si asta s-a vazut la sfarsitul meciului.Caldura ne topeste,Petrolul ne iubeste...