bucurie gol petrolul

Dupa plecarea deloc intempestiva a profesorului diriginte, clasa lupilor, preluată de suplinitorul Sinescu, trebuia să dea următorul examen în fața studenților clujeni.Urma să fie cel de-al șaselea test picat în această sesiune nefastă sau schimbarea de la catedră avea să fie de bun augur și berea urma să curgă mai ușor la plecarea din aula de pe strada Stadionului? Aceasta era întrebarea.

PRIMA REPRIZĂ – Începem parcă un pic mai entuziaști și Gevaro(4) are o primă tentativă de șut dar mingea țopăie ușurel până în brațele lui Veselovsky.Clujenii au o replică rapidă, Morar scapă pe stânga și pasează pe partea cealaltă la Jovanovic(6) care vede colțul lung, pune latul dar școala braziliană de portari de fotbal are un reprezentant și la Petrolul, așa că Pecanha se întinde și evită golul.Lupii revin în preajma careului oaspeților și expediază două șuturi periculoase prin Filip(10) și Gevaro(12) dar Veselovsky e la datorie de fiecare dată.Moment după care se instalează moleșeala, U nu mai ne pune nicio problemă în atac, dar nici noi nu îi mai deranjăm prea mult, doar Marinescu(28) se înșurubează și șutează cu stângul dar mingea deviată se duce pe lângă, cornerul rezultat contând doar pentru statistici.0-0 la pauză.

REPRIZA A DOUA – Încercăm să încropim niște atacuri mai țepene la poarta clujeană, noul intrat Nkoy se agită dar nu-i iese, în timp ce apaticul Tchite nu se agită dar asta îi iese foarte bine.Centrare insipidă a lui Astafei din lovitură liberă lateral stânga, Veselovsky se duce hotărât să prindă balonul, încă o fază fixă aruncată la coș, ba nu, portarul clujean scapă neverosimil săpunul din mână, încearcă să-l înhațe dar longilinul Filip e mai iute și îi suflă obiectul, coțofana ajunge la Ipsa(53) care nu se mai complică și șutează la ce-o ieși.Și o ieșit gol, asta o ieșit, 1-0!Spectrul matineului îi împinge pe clujeni în căutarea egalării, dar nici ei nu au inventivitatea și luciditatea necesare pentru a nu pleca cu mâna goală de la Ploiești.Poate doar șutul lui Morar(86) să fi dat ceva emoții, dar Pecanha e omul care aduce liniștea prinzând fără probleme.Fluier final, 1-0, adică victorie pe Ilie Oană.Cum adică, dacă sunt sigur?

Examen luat, și poate, mai mult decât atât, examen reușit.Parcă se simte un alt aer, mai proaspăt, parcă miserupismul, fără să fi dispărut de tot, e acum la cote măsurabile, ceea ce e un mic pas înainte.Urmează partida de la Târgu Mureș.Atât și nimic mai mult.