Nu totul e bine cand se termina cu bine.PETROLUL - Flacara Moreni 3-2
Scris de Mugurinho    Vineri, 22 Septembrie 2017 20:10    PDF Imprimare Email

petrolul moreni cupa

Dupa meciul din Cupa, in care Flacara ne-a perpelit destul de bine, incomoda echipa din Moreni revenea pe Ilie Oana€, de data asta intr-un meci de campionat.Evident ca, pentru a-si continua marsul triumfal, desi nu foarte convingator prin prisma jocului, niciun fan al Petrolulului nu concepea alt rezultat in afara victoriei.Ramanea de vazut daca si cum urma sa vina aceasta victorie pentru ca, asa cum spunea Tavi Grigore, meciul din Cupa nu seamana cu cel din campionat.Si a avut dreptate.

PRIMA REPRIZA €“ Debuteaza intr-o nota de echilibru, cu o usoara dominare a lupilor, insa jocul dezlanat si lipsit de inspiratie al Petrolului nu produce niciun pericol la poarta lui Curchi.Asta pana cand Arnautu il vede excelent pe Ciocalteu(22) si il pune in situatie de unu la unu cu portarul advers, insa septarul petrolist suteaza din prima nu suficient de plasat si Curchi se intinde si respinge un balon pe care ar fi trebuit sa scrie 1-0.Indraznim mai mult, ne mai ajuta si o chifla a lui Matei de care nu reuseste sa profite Antoche(27) pentru ca nu alege – desi avea timp – sa faca preluare si se pripeste tragand din prima mult peste.Dupa care, o lovitura libera care nu anunta mare lucru ii prilejuieste lui Placinta(33) un sut asa si asa pe mijlocul portii, acolo unde tanarul Botezan – aflat la debut, o alegere riscanta, curioasa si neinspirata a lui Tavi – se fastaceste si, in loc sa boxeze mingea, o priveste cum ii trece printre maini si se duce in ate:0-1.Nu-i bai, numai ca, la putine minute dupa aceasta faza, Botezan a fost inlocuit de Bolboasa, lucru care, speram sa nu il apese mai mult decat e cazul pe tanarul portar al Petrolului ; pur si simplu trebuie sa dea uitarii acest debut nefericit si sa revina in poarta si mai puternic.Pana la pauza nimic notabil, asa ca se intra la vestiare cu 0-1 pe tabela.

REPRIZA A DOUA €“ Incepe, asa cum era de asteptat, cu forcingul Petrolului, hotarat sa stearga cat mai repede si cat mai mult din impresia nefavorabila lasata in prima parte.Defensiva oaspetilor incepe sa se clatine si, inevitabil, se inmultesc si galbenele, acordate corect, Matei(49) si Negut(54) colectionand chiar doua, asa ca haita avea mai mult de jumatate de ora - in superioritate clara numerica - sa egaleze si sa preia conducerea.Numai ca minutele trec si tabela ramane nemodificata, Catana(62) nu reuseste sa isi plaseze lovitura de cap din cinci metri si mingea se duce pe langa, un alt cap al lui Chindris(64) e balbait de Curchi care pana la urma acorda corner, zvarluga N.Popescu(67) incearca si el un sut din afara careului si mingea se duce peste, nu prea vrea sa iasa nimic, ne chinuim pur si simplu cu o echipa aflata in noua oameni, centrare prea tare a lui Velisar pe care Antoche(76) incearca sa o returneze in careul mic si mingea sterge vinclul doar ca sa iasa in aut de poarta.Ploaia sacaitoare si tragerile de timp ale oaspetilor maresc disperarea din teren si din tribune, lipsa de inventivitate si de gasire a unor solutii pentru desfacerea apararii oaspetilor incepe sa copleseasca pe toata lumea.Lovitura libera din preajma careului€“ moment in care Flacara era in opt, unuia dintre jucatori fiindu-i acordate ingrijiri medicale pe margine - executata scurt pana la N.Popescu care croseteaza si intra in careu, sut bun din unghi si respingere a lui Curchi pana la Velisar(79) care suteaza in forta, fara preluare si bine face : 1-1!Acum da, incepe asediu, cap lui Arnautu(84) scos in disperare de Oprea, inca o centrare in careu il gaseste pe Saim(85) care preia pe piept si suteaza din cadere la coltul lung cu o executie pe care o mai vezi eventual in Premier League, 2-1! Probabil golul carierei tanarului Saim, si poate, momentul descatusarii care speram sa marcheze inceputul unor evolutii din ce in ce mai convingatoare in tricoul galben-albastru.Tocan(88) vede si el cel de-al doilea galben, careul oaspetilor e bombardat din toate partile, Ciocalteu elibereaza si el un trasor care se duce la coltul lung, intervine salvator Curchi dar respinge pana la vulpoiul Arnautu(93) care pune latul si face 3-1!Stati ca nu s-a terminat, Flacara, aflata in sapte jucatori de camp,  inca mai palpaie si arde de-a dreptul atunci cand neverosimilul se produce si, printr-o aparare petrolista nepermis de relaxata, Timofte(94) se inalta si inscrie superb cu capul in admiratia lui Bolboasa si a unui intreg stadion:3-2!Scor final.

S-a terminat cu bine.Adica am mai pus in desaga trei puncte.Dar nu totul e bine.Iar ceea ce ingrijoreaza poate cel mai mult, e ca dupa cinci etape in jocul Petrolului nu se vede niciun progres semnificativ de la inceputul campionatului.Poate ca declicul se va produce si incepand de saptamana viitoare vom vedea un joc al Petrolului schimbat in bine.Poate.Poate ca asa e, victoriile aduc victorii.Dar, cu jocul asta, pana cand sa mai aduca?

PETROLUL: Botezan (39 Bolboașă) Catană, Prunescu (cpt), Francu (55 N. Popescu), Velisar  Chindriș, Antoche  Lambru (46 Olaru), Puchea (39 Saim), Ciocalteu €“ Arnăutu