Octombrie, cel mai frumos bal! PETROLUL - CS Cornu 3-1
Scris de Mugurinho    Sâmbătă, 15 Octombrie 2016 18:14    PDF Imprimare Email

50 ANI LIVERPOOL

Nu stiu daca mai intereseaza pe cineva cronica unei partide care de la bun inceput era menita sa cada pe un plan secundar in acest octombrie 2016.Cei 50 de ani de traditie si istorie petrolista scursi de la celebra victorie in fata cormoranilor ne onoreaza si ne obliga sa tinem mereu aprinsa flacara galben-albastra, cred ca asta e lucrul cel mai important.Dar, pentru ca stiloul si calimara le am mereu pregatite, o sa va spun cate ceva si despre meciul Petrolului impotriva celor de la Cornu, asa cum s-a vazut el de la tribuna a doua...

PRIMA REPRIZA : Debuteaza cu omagiul adus de catre aceiasi si aceiasi nebuni si simpatici suporteri petrolisti, pentru tot ceea ce a insemnat Petrolul in acel de neuitat octombrie 1966, un show care, vrand-nevrand, te face sa iti iei ochii de la dreptunghiul verde si sa canti si mai tare, sa casti gura, sau sa butonezi telefonul, dupa caz.Pe teren, oaspetii demonstreaza ca nu au venit doar sa bifeze condica si ne arata ca incearca si, unii dintre ei chiar stiu, sa joace fotbal.Gheorghe(13) are un cap pe langa la cornerul lui Cl. Tudor, Vintila(22) incearca sutul de la marginea careului dar mingea se duce peste, ocaziile intarzie totusi sa apara.Nae recupreaza si il vede pe acelasi turbo-Dumitrescu(26), acesta patrunde in careu si cade in contact cu fundasul Amariei.Nu stiu daca a fost, dar ideea e ca centralul a dat penalty si ca Tudor(27) l-a transformat fara emotii: 1-0!Iminentul mariaj probabil ca l-a bulversat pe vulpoiul Nae(31) care, lansat bine de D.Gheorghe, inteapa basica cu dreptul dar Stroescu, iesit la marginea careului, reuseste sa respinga.Lovitura libera din pozitie centrala, executata destul de inspirat de Cl.Tudor(35) e respinsa in extremis de Stroescu, mingea ajunge la Nae(35) care suteaza la coltul lung dar mingea se scurge pe langa.Cornenii au momente in care deseneaza destul de frumos, invaluire pe partea stanga, centrare in fata portii,Chis respinge in fata de unde Zamfir(40) isi lasa un picior in spate suficient cat sa ciupeasca balonul si sa produca egalitatea pe tabela:1-1.Reactionam, dar Nae(42,45) nu are lipici la gol, de fiecare data aparand cate un fundas advers care sa il blocheze.Ne apropiem de finalul reprizei, Cl.Tudor ii lobeaza o minge vanjosului Catana care suteaza din unghi la ce-o fi si o fi gol, pentru ca Stroescu o comite si scapa obiectul in plasa:2-1!Si inca nu s-a terminat pentru ca Dumitrescu scapa inca o data, suteaza dar Stroescu se revanseaza si salveaza o minge pe care scria 3-1.Avantaj minim la pauza, 2-1 dupa o repriza cu un fotbal poate peste nivelul ligii a patra.

REPRIZA A DOUA – Oaspetii ies hotarati sa ne faca viata grea, Sovaiala(46) n-are nicio secunda de ezitare si da in ea cu sete, noroc ca mingea se duce razant cu transversala.D.Gheorghe isi continua cu harnicie si perseverenta cursele pe stanga, centrare in fata portii dar Dumitrescu(66) intarzie o fractiune de secunda la intalnirea cu mingea.Atmosfera incendiara in tribune e completata de o centrare covrig a lui Dumitrescu(69) deviata nefericit in proprie poarta de Pirvan:3-1.Vintila(75) mai are o tentativa la fel de fara succes, sutul ducandu-se peste, dincolo, Chirita are o balba care il pune pe Teodorescu(78) in fata golului dar mingea se duce pe langa si rasuflam usurati.La fel cum o facem si mai tarziu cand Chis(86) prinde si mereu utilul Catana(90) se opune providential in fata unor adversari care desi s-au luptat cu ardoare, uneori prea multa chiar, au trebuit sa se recunoasca in cele din urma invinsi de o echipa evident mai buna.Scor final:3-1.

La fel ca acum 50 de ani.Doar competitia si adversarul difera.Si stadionul, sa nu uitam.In schimb, suporterii au ramas aceiasi.Nebuni,inimosi,fanatici si devotati.Octombrie, asta e luna in care a fost cel mai frumos bal, cel de acum 50 de ani.Si chiar daca azi a fost asa, o serata dansanta, un lucru e mai mult decat sigur si asta o stim cu totii : povestea merge mai departe!

Petrolul: Chiş - Olaru, Prunescu, D. Chiriţă, R. Catană - V. Butufei (88 Ursu) - I. Dumitrescu (90+1 Velisar), Cl. Tudor (cpt), Ad. Vintilă, D. Gheorghe (76 S. Petre) - D. Nae (62 M. Jipa). Antrenor: Octavian Grigore.