Galbena-albastra, asta-i Nationala noastra! PETROLUL - Unirea Cocorastii Colt 6-0
Scris de Mugurinho    Sâmbătă, 08 Octombrie 2016 20:51    PDF Imprimare Email

default ilie oana

E sambata, e Ilie Oana, e Petrolul, in rest, nimeni si nimic nu prea mai conteaza pentru suporterul petrolist.Nici ca va ploua, nici ca jucam cu una dintre codasele Ligii, nici ca mai pe seara joaca Nationala.Pentru ca la Ploiesti Nationala are doar doua culori, rosu iese din peisaj!Din pacate, reapare din patru in patru ani, odata cu alegerile...

PRIMA REPRIZA : Intentiile ofensive ale gazarilor se arata inca de la inceput, Cl.Tudor(2) suteaza binisor cu stangul dar mingea se duce peste.Asediul inca nici nu a inceput, lovitura libera de pe dreapta, pofta de gol a lui Prunescu(5) e la fel de mare dar mingea lovita cu capul se duce in bara.Corner, mingea ajunge la D.Gheorghe(6) care suteaza la firul ierbii ude si intalneste cealalta bara laterala.Acelasi D.Gheorghe(7), gasit ideal de un Dumitrescu pe care as vrea sa-l vad la Petrolul si in prima liga, il face mare pe portarul Marin  si il nimereste cu capul din 5 metri.Urmeaza o lovitura libera a lui Cl.Tudor(9) peste, dupa care o noua sarja dumitresciana il gaseste pe Vintila(14) care pune latul si modifica tabela:1-0!Nu am timp sa las „stiloul” jos ca fazele curg una dupa alta, Cl.Tudor(18,21) suteaza prima oara din interiorul careului dar Marin respinge iar a doua oara inalta zmeul.Percutantul Nae(28) scapa singur cu portarul dar i se inmoaie picioarele si se impleticeste inexplicabil inainte de a suta la poarta, Butufei(29) isi pune in valoare glezna fina si suteaza cu stangul dar acelasi Marin evita golul, care cade totusi la cornerul executat evident de Cl.Tudor si reluat cu capul de fundasul fomist de goluri,Jean Prunescu: 2-0!.Bine Jeane!Urmeaza intrarea in scena a lui Vintila(31) care croseteaza cu spor prin apararea adversa si suteaza pentru 3-0,dupa care asistam la o incursiune pe stanga a lui D.Gheorghe, centrare periculoasa prin fata portii de unde nefericitul Matei(39) isi introduce obiectul, adica mingea, in proprie poarta.Triunghiul letal Butufei-Dumitrescu-Nae(41) duce scorul la 5-0, patrunderea frontala a lui D.Gheorghe(42) la 6-0 iar sutul defectuos al lui Nae(45) la o pauza necesara ca deja ma doare mana.6-0 dupa primul mitan.

REPRIZA A DOUA : Pe ei si pe poarta lor, Vintila patrunde vijelios pe dreapta, centrare impecabila inapoi pentru D.Gheorghe(48) care pune gresit dreptul si rateaza cu poarta goala.Nae(50) mai iroseste si el o ocazie din sase metri, mingea ajunge la Cl.Tudor(50) care are o executie maiastra dar mingea loveste transversala si atat.Dumitrescu(59) face legea ca de obicei pe dreapta, intra in careu dar sutul cu stangul se duce peste, iar cel al lui S.Petre(60) pe langa.Inepuizabilul Dumitrescu recupereazao minge ce parea pierduta, centrare de manual, cap S.Petre, respinge in extremis Marin pana la acelasi S.Petre(75) care suteaza si din nou Marin se opune.E ziua lui Marin azi pentru ca nici Jipa(76) nu reuseste sa-l invinga si repriza se incheie 0-0, noroc cu setul din prima parte, scor final : 6-0.

In grafic.Altii la rand.Liverpool, de exemplu!Va asteptam pe toti la sarbatoarea de sambata viitoare!