Nu fii suparat, Petrolule! PETROLUL - Mioveni 1-1 (4-5 d.p.)
Marţi, 24 Octombrie 2017 21:11    | Scris de Mugurinho    PDF Imprimare Email

petrolul moreni cupa

Nu a trecut prea mult timp de la importanta victorie a lupilor de la Saelele si prima confruntare cu adevarat serioasa din Cupa Romaniei deja batea la usa. O vreme hidoasa si o echipa - Dacia Mioveni - din plutonul fruntas al ligii secunde erau adversarii Petrolului intr-o partida in care, mai mult chiar decat o calificare pe care ne-o doream cu totii, urma sa ne facem o imagine despre ceea ce va urma in campionatul urmator pentru haita galben-albastra.

PRIMA REPRIZA -€“ Incepe abrupt, Olaru, poate cu cea mai buna evolutie de pana acum ca mijlocas, centreaza cu stangul si Saim(2) are un cap putin pe langa. Replica imediata a oaspetilor dar capul lui Ayza(4) e retinut fara probleme de Bolboasa. Acelasi Ayza(26) il intinde pe Bolboasa pentru ca imediat dupa aceea Cl.Tudor sa inventeze un lob peste apararea adversa pentru Ciocalteu(28), preluare reusita din prima a acestuia care il lasa pe Croitoru cu gura cascata, urmata de un sut catre poarta initial goala dar in care apare ca din pamant Ichim si respinge de pe linia portii!Jocul e vioi, pe contre, argesenii riposteaza de fiecare data, talentatul Pirtea e lansat pe dreapta si il depaseste nepermis de usor pe un Velisar care nu prea a fost in apele lui astazi, centrare din prima si Nastasie(35) reia la coltul scurt cu toata opozitia lui Bolboasa:0-1. Nu acuzam socul si reluam atacurile, Olaru il vede bine pe Cl.Tudor(43) care are o executie de mare efect dar foarfeca sa nu reuseste sa il pacaleasca pe Croitoru si intram la vestiare plouati si suparati : 0-1 scor la pauza.

REPRIZA A DOUA - Nu e timp de pierdut, Andor(46) elibereaza un trasor care se duce putin pe langa poarta noastra, repede dincolo unde Arnautu(52) are o lovitura buna de cap dar mingea pica pe plasa, asaltul lupilor continua, Saim primeste pe stanga, fenta, sut la coltul lung, Croitoru respinge pana la Catana(68) care o baga in ate dar golul este anulat corect pentru pozitia afara din joc a fundasului nostru. Nu renuntam, rezultatul e unul injust, nu meritam sa pierdem calificarea la cum a decurs jocul, Ciocalteu(86) preia si suteaza pe langa, am intrat in prelungiri, Nini arunca o minge pe stanga pana la Saim, centrarea a acestuia in forta pentru Vintila(90+2) care vine lansat, cap in transversala de unde mingea ricoseaza rapid intr-o zona a corpului pentru care destui arbitri ar semnaliza hent, nu a fost cazul si acum si cotofana intra in ate in vacarmul suporterilor care au uitat de mult de vant si de ploaia sacaitoare. Nu apucam sa savuram bine egalarea ca tehnicul Andor(90+3) intra in careu si ramane singur cu Bolboasa, ne gandim la ce e mai rau dar scapam pentru ca mingea sutata se duce peste bara. Scor dupa nouazeci de minute:1-1.

PRELUNGIRI -€“ La treaba din nou, rapid, din pacate cuplul nostru de fundasi centrali este Olaru-Chindris si raidurile argesene provoaca panica, noroc cu Bolboasa care pareaza inspirat suturile lui Neagoe(91) si Nastasie(97). Zvacnim si noi dar nu prea mai avem claritate pe faza ofensiva, mai mult, oaspetii raman in zece din minutul 106 si nu reusim sa nu ajungem la loterie cu tot efortul admirabil al baietilor in galben-albastru. Lambru(117) se agita si el, intra in posesie la marginea careului mare si suteaza cu sete, mingea loveste transversala si, la intoarcere, e obiect de disputa intre Vintila si Stanescu care se incurca reciproc si faza pe care trebuia sa scrie 2-1 se raceste. Urmeaza o loterie la care Ciocalteu ia la tinta transversala, Velisar pe Croitoru in timp ce Gugu o comite cu o scarita peste poarta. Cum oaspetii au ratat mai putin, ei sunt cei care vor merge mai departe.Scor final dupa executarea penaltyurilor:4-5

Si ce daca. Asta sa fie baiul. O usoara dezamagire ar putea fi dar in nicun caz o drama. Dimpotriva, lucrul cel mai imbucurator este ca jocul incepe sa mearga, sa functioneze, iar asta e cel mai important. Asa ca nu ai de ce sa fii trist, Petrolule!La anul o luam de la capat.Dar pana atunci nu putem decat sa iti multumim pentru ce ne-ai aratat azi si pentru faptul ca ne oferi, saptamana de saptamana, cate o portie de emotie pentru fiecare suporter.

PETROLUL: Bolboaș㠀“ Catană, Prunescu (51 Stănescu), Francu (71 Vintilă), Velisar ,€“ Chindriș, Olaru,€“ Ciocalteu, Cl. Tudor, Saim Tudor (100 Lambru) , Arnăutu (64 N. Popescu).

Ultima actualizare ( Marţi, 24 Octombrie 2017 22:43 )

Petrolu’, spune tu, cine este lideru’? PETROLUL - Alexandria 1-1
Vineri, 13 Octombrie 2017 19:30    | Scris de Mugurinho    PDF Imprimare Email

petrolul alexandria acasa

Asteptata cu interes, chiar si dupa balba organizatorica a clubului care initial programase meciul sambata, meciul Petrolului in compania liderului din Alexandria avea sa ne ajute, indiferent de rezultat, sa ne stabilim niste repere privind locul si rolul lupilor galbeni in serie la momentul actual.Si, dupa cum au decurs ostilitatile pe teren, ne-am cam lamurit...

PRIMA REPRIZA €“ Incepe echilibrat, dar totusi anost, cu o echipa a Petrolului care cauta sa se instaleze in jumatatea adversa si cu o echipa oaspete care se apara cu calm , nu bubuie mingea si arata, ne place sau nu, ca stie si fotbal.Primul sfert de ora si mai bine nu se intampla nimic deosebit, pana cand Olaru(20), la un nou meci sters in tricoul galben – albastru, face o preluare pe piept insa sutul sau din voleu lasa mult de dorit pentru ca trece departe de poarta lui Olteanu.Atacuri prelungite ale lupilor, Arnautu, cu o evolutie in crestere, intarzie prea mult pe dreapta, mingea ajunge totusi la N. Popescu(22) care suteaza putin peste vinclu.Oaspetii se apara destul de exact, lucru facilitat si de replica palida in atac a haitei cu regizorul Cl.Tudor departe de forma de dinaintea accidentarii, nici apararea nu exceleaza pentru ca o minge venita de nicaieri e balbaita pe partea stanga de Prunescu, urmeaza o centrare in careul nostru barbierita de Antoche, altfel, cu un joc peste media echipei, si un sut de fotbalist de clasa al lui Capatina(30) care se duce aproape de vinclu si ne arata ca e greu sa castigi o partida doar pentru ca te numesti Petrolul, 0-1!Suferim, dar asta e realitatea, Chindris(34) are un trasor care se duce putin pe langa, Arnautu(41) e aproape de gol dar Olteanu intinde piciorul si scoate miraculos, dupa care acelasi Arnautu il vede ideal in careul oaspetilor pe Prunescu(43), venit probabil sa-si spele din pacate, care suteaza inteligent peste Olteanu si restabileste egalitatea, 1-1, scor la pauza.

REPRIZA A DOUA €“ Ne gandeam ca a fost excelent ca am intrat la pauza cu 1-1, avem timp in al doilea mitan sa marcam nu unul, ca e riscant pentru cei cu boli cardiace, ci macar doua goluri ca sa plecam fericiti acasa. Dar ne gandeam prost.Petrolul nu a reusit, in mai mult de 45 de minute, sa isi creeze o situatie cu adevarat periculoasa la poarta celor din Alexandria.Ceea ce este rusinos.1-1 scor final.

Petrolul, la cum s-a prezentat azi, daca ar fi castigat, ar fi fost o victorie nemeritata.Nu e suficient sa iti doresti mai mult victoria, iar victoriile nu aduc mereu victorii.Mai trebuie sa joci si fotbal.Iar azi, AFCM Alexandria a aratat mai mult fotbal si a demonstrat, fara prea mari eforturi, ca isi merita locul de lider al seriei.

PETROLUL: Bolboașă, Catană, Prunescu (46 Francu), Antoche, Velisar, Chindriș, Olaru,€“ N. Popescu (52 Ciocallteu), Cl. Tudor (cpt) (84 Păun), Saim Tudor,€“ Arnăutu (72 D. Gheorghe).

Ultima actualizare ( Vineri, 13 Octombrie 2017 22:01 )

Ciocaltinho show! PETROLUL - Flacara Moreni 3-0
Marţi, 12 Septembrie 2017 21:27    | Scris de Mugurinho    PDF Imprimare Email

Nu stiu altii cum sunt, dar eu imi imaginam o calificare facila in turul 4 al Cupei Romaniei.Jocul Petrolului era in crestere, iar Flacara, chiar daca in editia trecuta a seriei C terminase pe podium, in mod normal, in acest meci nu putea emite pretentii .De fapt putea, ca doar e competitia surprizelor, ramanea de vazut daca Petrolul avea sa-si continue sau nu marsul triumfal pe ambele fronturi….

PRIMA REPRIZA – Inceput echilibrat, oaspetii se dovedesc a fi o surpriza placuta, o echipa care nu bubuie mingea si care a venit sa joace la Ploiesti, asta e clar.Ciocaltinho il vede liber pe Lambru(14) pe partea dreapta si acesta incearca o executie pretentioasa cu exteriorul insa mingea se duce pe langa vinclul drept al portii lui Sarbu.Urmeaza o balbaiala in careul oaspetilor de care era sa profite Arnautu(20) dar Sarbu iese inspirat si blocheaza.Asaltul continua si urmeaza doua ocazii rarisime in aceeasi faza, la prima Arnautu(29) speculeaza din nou o gafa a apararii adverse, scapa singur cu Sarbu, incearca sa il dribleze dar aceste are o interventie providentiala si ii sufla pe moment mingea cu mana, faza se raceste pe moment pentru ca Arnautu reintra in posesie si il vede in spate pe Ciocalteu(29) care preia si suteaza din voleu, Sarbu e la AFI Palace dar pe linia portii inca se mai afla Matei care reuseste sa respinga incredibil cu piciorul!Urmeaza o nefacuta a lui Prunescu(35), adica o pasa trimisa neglijent inapoi pentru Bolboasa care incearca sa salveze ce mai poate, comite hent la marginea careului si pleaca la dusuri mai repede!Intra Marinica si o comite repede si el, pasa gresita catre Tantaru(41) facand sa ne mai treaca inca un glont pe la ureche.Continuam insa sa atacam si in zece, Lambru preia elegant si incearca sa patrunda, mingea ajunge insa la Ciocaltinho(43) care i-o sulfa, preia cu dreptul si suteaza cu stangul in plasa portii nefericitului Sarbu:1-0, scor la pauza!

REPRIZA A DOUA – E clar ca cei zece lupi din teren suplinesc cu brio absenta celui de-al unsprezecelea, atac petrolist inca din startul reprizei, si Chindris(46) suteaza din prima dupa o respingere gresita a celor din Moreni, insa basica se duce in plasa laterala.Urmeaza ub zvac al oaspetilor si un sut al lui Negrea(56) dar Marinica e acolo, dupa care tensiunea arteriala creste din nou la o noua neintelegere si nesincronicare Prunescu – Marinica ramasa, din fericire, fara efecte pe tabela de marcaj.Dincolo, combinatia Lambru – Ciocaltinho(70) il determina pe Parghel sa il faulteze pe brazilianul Petrolului in marginea careului mare, penalty clar acordat si transformat impecabil de numarul 7 petrolist:2-0!Stadionul erupe, Petrolul e pe val, in sfarsit, iese la rampa si dezordonatul Saim(79) care croseteaza in careul advers dar e blocat in ultima fractiune de secunda in momentul unui sut pe care scria 3-0!Jugadorul meciului din aceasta seara, Ciocaltinho(88) a mai facut o preluare corespunzatoare si a mai trimis un sut cu fainosag la coltul lung:3-0! Scor final si calificare petrolista mai departe in Cupa!

Un joc frumos, cu de toate!As spune, peste media ligii a treia.Un joc in care s-a vazut inca o data conditia fizica foarte buna a Petrolului.Un joc in care s-a pus osul si in care a castigat si s-a calificat echipa evident mai buna: Petrolul Ploiesti.Si iata cum, tur dupa tur, cupa incepe sa prinda contur.Multumim, Petrolule! Si, ca de la brazilian la brazlian : “Obrigado, Ciocaltinho!”

PETROLUL - Bolboasa, Catana, Prunescu(cpt.), Antoche, Velisar, Chindris, Lambru(74 Olaru), Puchea(58 Francu), Saim, Ciocaltinho, Arnautu(37 Marinica)

Ultima actualizare ( Marţi, 12 Septembrie 2017 22:39 )

Nu totul e bine cand se termina cu bine.PETROLUL - Flacara Moreni 3-2
Vineri, 22 Septembrie 2017 20:10    | Scris de Mugurinho    PDF Imprimare Email

Dupa meciul din Cupa, in care Flacara ne-a perpelit destul de bine, incomoda echipa din Moreni revenea pe Ilie Oana€, de data asta intr-un meci de campionat.Evident ca, pentru a-si continua marsul triumfal, desi nu foarte convingator prin prisma jocului, niciun fan al Petrolulului nu concepea alt rezultat in afara victoriei.Ramanea de vazut daca si cum urma sa vina aceasta victorie pentru ca, asa cum spunea Tavi Grigore, meciul din Cupa nu seamana cu cel din campionat.Si a avut dreptate.

PRIMA REPRIZA €“ Debuteaza intr-o nota de echilibru, cu o usoara dominare a lupilor, insa jocul dezlanat si lipsit de inspiratie al Petrolului nu produce niciun pericol la poarta lui Curchi.Asta pana cand Arnautu il vede excelent pe Ciocalteu(22) si il pune in situatie de unu la unu cu portarul advers, insa septarul petrolist suteaza din prima nu suficient de plasat si Curchi se intinde si respinge un balon pe care ar fi trebuit sa scrie 1-0.Indraznim mai mult, ne mai ajuta si o chifla a lui Matei de care nu reuseste sa profite Antoche(27) pentru ca nu alege – desi avea timp – sa faca preluare si se pripeste tragand din prima mult peste.Dupa care, o lovitura libera care nu anunta mare lucru ii prilejuieste lui Placinta(33) un sut asa si asa pe mijlocul portii, acolo unde tanarul Botezan – aflat la debut, o alegere riscanta, curioasa si neinspirata a lui Tavi – se fastaceste si, in loc sa boxeze mingea, o priveste cum ii trece printre maini si se duce in ate:0-1.Nu-i bai, numai ca, la putine minute dupa aceasta faza, Botezan a fost inlocuit de Bolboasa, lucru care, speram sa nu il apese mai mult decat e cazul pe tanarul portar al Petrolului ; pur si simplu trebuie sa dea uitarii acest debut nefericit si sa revina in poarta si mai puternic.Pana la pauza nimic notabil, asa ca se intra la vestiare cu 0-1 pe tabela.

REPRIZA A DOUA €“ Incepe, asa cum era de asteptat, cu forcingul Petrolului, hotarat sa stearga cat mai repede si cat mai mult din impresia nefavorabila lasata in prima parte.Defensiva oaspetilor incepe sa se clatine si, inevitabil, se inmultesc si galbenele, acordate corect, Matei(49) si Negut(54) colectionand chiar doua, asa ca haita avea mai mult de jumatate de ora - in superioritate clara numerica - sa egaleze si sa preia conducerea.Numai ca minutele trec si tabela ramane nemodificata, Catana(62) nu reuseste sa isi plaseze lovitura de cap din cinci metri si mingea se duce pe langa, un alt cap al lui Chindris(64) e balbait de Curchi care pana la urma acorda corner, zvarluga N.Popescu(67) incearca si el un sut din afara careului si mingea se duce peste, nu prea vrea sa iasa nimic, ne chinuim pur si simplu cu o echipa aflata in noua oameni, centrare prea tare a lui Velisar pe care Antoche(76) incearca sa o returneze in careul mic si mingea sterge vinclul doar ca sa iasa in aut de poarta.Ploaia sacaitoare si tragerile de timp ale oaspetilor maresc disperarea din teren si din tribune, lipsa de inventivitate si de gasire a unor solutii pentru desfacerea apararii oaspetilor incepe sa copleseasca pe toata lumea.Lovitura libera din preajma careului€“ moment in care Flacara era in opt, unuia dintre jucatori fiindu-i acordate ingrijiri medicale pe margine - executata scurt pana la N.Popescu care croseteaza si intra in careu, sut bun din unghi si respingere a lui Curchi pana la Velisar(79) care suteaza in forta, fara preluare si bine face : 1-1!Acum da, incepe asediu, cap lui Arnautu(84) scos in disperare de Oprea, inca o centrare in careu il gaseste pe Saim(85) care preia pe piept si suteaza din cadere la coltul lung cu o executie pe care o mai vezi eventual in Premier League, 2-1! Probabil golul carierei tanarului Saim, si poate, momentul descatusarii care speram sa marcheze inceputul unor evolutii din ce in ce mai convingatoare in tricoul galben-albastru.Tocan(88) vede si el cel de-al doilea galben, careul oaspetilor e bombardat din toate partile, Ciocalteu elibereaza si el un trasor care se duce la coltul lung, intervine salvator Curchi dar respinge pana la vulpoiul Arnautu(93) care pune latul si face 3-1!Stati ca nu s-a terminat, Flacara, aflata in sapte jucatori de camp,  inca mai palpaie si arde de-a dreptul atunci cand neverosimilul se produce si, printr-o aparare petrolista nepermis de relaxata, Timofte(94) se inalta si inscrie superb cu capul in admiratia lui Bolboasa si a unui intreg stadion:3-2!Scor final.

S-a terminat cu bine.Adica am mai pus in desaga trei puncte.Dar nu totul e bine.Iar ceea ce ingrijoreaza poate cel mai mult, e ca dupa cinci etape in jocul Petrolului nu se vede niciun progres semnificativ de la inceputul campionatului.Poate ca declicul se va produce si incepand de saptamana viitoare vom vedea un joc al Petrolului schimbat in bine.Poate.Poate ca asa e, victoriile aduc victorii.Dar, cu jocul asta, pana cand sa mai aduca?

PETROLUL: Botezan (39 Bolboașă) Catană, Prunescu (cpt), Francu (55 N. Popescu), Velisar  Chindriș, Antoche  Lambru (46 Olaru), Puchea (39 Saim), Ciocalteu €“ Arnăutu

Ultima actualizare ( Vineri, 22 Septembrie 2017 21:58 )

1,2,3,4....Cupa si campionatu'! PETROLUL - Aninoasa 4-0
Joi, 07 Septembrie 2017 21:25    | Scris de Mugurinho    PDF Imprimare Email

meci duel petrolul aninoasa

A nu se intelege din titlu ca entuziasmul dupa acest inceput de campionat e unul la cote foarte inalte. Ar fi o greseala. Dimpotriva, evolutiile mai putin convingatoare ale Petrolului de pana la meciul din aceasta seara nu ne dadeau prea multe motive de optimism inaintea partidei contra celor de la Aninoasa. Insa faptul ca, oricum ai lua-o, aveam maximum de puncte in clasament, ne aducea un plus de liniste dar ne si obliga sa continuam pe aceeasi linie, a victoriilor!

Ultima actualizare ( Vineri, 08 Septembrie 2017 08:46 )