Lupul păcălit de... fotbal.CSMS Iasi - PETROLUL 1:0
Scris de Mugurinho    Luni, 27 Iulie 2015 08:02    PDF Imprimare Email

alt

După primele două meciuri aşa şi aşa din actualul campionat speram cu toţii la o evoluţie concludentă şi consistentă a lupilor într-o deplasare despre care toată lumea ştia că nu e una uşoară.Şi poate, la un rezultat favorabil, care să mai atenueze minusul ăla hidos din clasamentul la zi al ligii 1.Din păcate, ce s-a întâmplat la Iaşi a fost o parodie de meci, o tentativă de a juca fotbal din partea ambelor echipe, cu un plus poate pentru gazde.

PRIMA REPRIZĂ – Un vis urât, asta a fost.Fotbal, mai puţin , spre deloc.După un prim sfert de oră anost, moldovenii au prima tresărire dar capul lui Viveiros(15) nu găseşte ţinta.Bole(17) încearcă un şut dar mingea blocată de apărarea petrolistă se opreşte în braţele lui Pecanha.V.Gheorghe(18) nu găseşte poarta iar prima şi singura fază a acestei reprize care ne poate duce cu gândul că ceea ce se întâmplă în teren e totuşi un meci de fotbal este centrarea lu V. Gheorghe reluată de puţin pe lângă poartă cu capul de Golubovic(34).Gata, că ce-i prea mult, dăunează, 0-0 la pauză.

REPRIZA A DOUA – Începe cu un concurs de înălţat zmee, având ca participanţi pe V.Gheorghe(48) şi Bole(52).Petrolul lasă ţurca pentru altă dată şi încearcă să joace şi fotbal, Zoubir, singurul lup care ar putea lua notă de trecere la examenul de azi, îl vede excelent pe Voinea(74), dar Petrişor se pierde cu firea şi înţeapă mingea peste un Grahovac ieşit dar şi pe lângă poartă!Marinescu(78) preferă un şut sănătos dar ineficient, unei centrări care poate ar fi produs mai mult pericol, şi jocul se animă, acum, în sfârşit. Pecanha se întinde şi scoate de sub transversala centrarea şutată a lui Bole(8asaltul la poarta noastră continuă dar Pecanha e din nou providenţial la şutul lui Piccioni(83), respinge, mingea ajunge la Viveiros(83) care din 6 metri reuşeşte să nu găsească poarta şi să ne facă să respirăm în continuare.Care respiraţie devine sacadată puţin mai tîrziu când o lumânare aruncată în careul nostru de 6 metri e contemplată de Pecanha, care se uită, se uită, se uită, iar când se hotărăşte să intervină constată că mai e şi Golubovic pe acolo, care nu are cum să-i spună ’Hai, vino Peterson, ia mingia!’ , nu, se luptă, are loc un umăr la umăr care îl face pe brazilian să se retragă doi paşi, uimit de tupeul ieşeanului, care urmăreşte mingea din mijlocul unei haite de 6-7 lupi anesteziaţi şi o bagă liniştit în aţe, 1-0!Proteste petroliste, lacrimi în batiste, aţi fost nişte figuri triste!Zoubir(92) mai are o zvâcnire de final, dar Grahovac e unde trebuie.Victorie ieşeană, apatie ploieşteană, 1-0 scor final.

Cam aşa se întâmplă când păcăleşti fotbalul.Până la urmă, te păcăleşte el pe tine.Nu e o dramă această înfrângere, problema e că meciul ăsta n-am jucat (mai) nimic.Iar până vineri, nu mai e mult.Duşul rece de azi nu trebuie să se repete şi la Chiajna, chiar dacă afară e canicula în toi.Gata cu păcălelile, 1 Aprilie e departe...