Hai să ne calmăm sâmbătă seara... Gaz Metan - Petrolul 0-0
Scris de Mugurinho    Sâmbătă, 18 Aprilie 2015 22:39    PDF Imprimare Email

alt

Venit după o nouă evoluție dezamăgitoare în fața propriilor suporteri, meciul de la Mediaș urma să ne spună dacă chiar se alege praful de ce a mai rămas din returul ăsta sau, pe un teren în care trecutul încă ne bântuie, reușim să ne menținem invincibilitatea din deplasare în acest campionat, așa, de amorul artei.Mai important însă decât rezultatul în sine, era interesant de văzut dacă se mai schimbă ceva, pe ici, pe colo, și la capitolul atitudine.

PRIMA REPRIZĂ – Gazul ia cu asalt careul nostru de la primul fluier și primul pericol apare la șutul puternic al lui Munteanu(4) din afara careului dar și în afara cadrului porții.Gazdele freamătă în atac , Elton(11) expediază o foglia seca razant cu transversala și scăpăm și de data asta.Mai mult, începem să dăm primele semne de viață la șutul lui de Lucas(15) dar Pleșca se întinde și respinge până la apaticul Tchite care centrează aiurea.Jocul se mută repede în preajma careului petrolist, Curtean(26) execută bine o lovitură liberă după un fault inutil al lui Satli dar Pecanha îl ghicește și scoate mingea trimisă la colțul scurt.Lovitură liberă și dincolo, execută Pastorini(29) dar nu suficient de puternic și Pleșca reține.Rămânem în atac și același Pleșca se evidențiază scoțând de lângă bară șutul parșiv al lui de Lucas(31).Urmează un forcing medieșean cu șuturile lui Crețu(32) pe lângă, C.Petre(34) la fel, și Curtean(35,36) rezolvate de Pecanha.Repriza se încheie cu un șut la poarta cealaltă trimis de Lucas(45) pe pista stadionului.0-0 la pauză.

REPRIZA A DOUA – Nu ne dezmeticim bine și Elton(46) expediază o bombă peste vinclu, după care meciul se potolește până la încercarea îndrăzneață a lui Curtean(60) de a înscrie de la jumatatea terenului la care mingea se duce peste.Roman(62) are un cap pe lângă la un corner al gazdelor, moment în care ne trezim din letargie și ne aducem aminte să mai jucăm și ceva fotbal.Doar că fotbalul se joacă cu ambele picioare, lucru pe care probabil Vasilache(64) l-a uitat, altfel nu se explică execuția lui înfiorătoare când a trimis lamentabil pe lângă poartă cu stângul în loc de dreptul, cum era normal, după ce a profitat de o gherlă a lui Buzean și a rămas singur față în față cu Pleșca.Același Vasilache pare că vrea să-și spele păcatele,centrează cu dreptul(!), Zaharia flutură o mână în careu pe traiectoria mingiei și arbitrul acordă penalty!Ia să vedem,cine bate?Vasilache(64), se pare că a prins gustul golului, în cazul în care ați uitat că a înscris etapa trecută.Rămâne doar cu ăla, pentru că penalty-ul l-a ”rezolvat” , Pleșca ghicind colțul.Mai trist e că imediat a urmat schimbarea acestuia, moment în care am aflat că nu el era cel desemnat să execute acest penalty(!!??!!).Rușinache, Vasilache!În fine, ca tacâmul să fie complet, Kronaveter  ia roșu la prima atingere de balon pentru o lovire cu cotul din săritură și iată cum un meci, în care puteam avea lejer 2-0, putem să îl pierdem fără probleme pentru că gazdele simt momentul favorabil și au imediat o dublă ocazie în același minut la șuturile lui Llullaku și Curtean(74) dar Pecanha prima oară respinge și apoi reține.Asediul Gazului continua, Bekoe(79) e găsit ideal în careu, preia și pune latul dar Pecanha prinde.Figliomeni(89) mai încearcă și el ceva, mingea trece pe lângă poartă iar noi trecem pe lângă o victorie normală care nu ar fi mirat pe nimeni.0-0 scor final.

Atâta a fost putința în meciul de azi.Multă, puțină, atâta a fost.Dar parcă a fost mai multă dorință, ceea ce nu e de neglijat.Și chiar dacă Vasilache a fost bestia nera în seara asta, poate ne-o scoate altă dată.Sau poate nu.Dar n-are rost să ne vărsăm nervii pe el, pe viață sau pe ploaia de afară...Și eu am fost nervos, dar m-am calmat.La o cârciumioară, la șosea.