Zoubirix si Moussix – În slujba Petrolului.Chiajna - PETROLUL 2-2
Scris de Mugurinho    Vineri, 31 Iulie 2015 23:05    PDF Imprimare Email

alt

I-am ales pe cei doi lupi, parafrazând un celebru titlu din seria savuroaselor comedii franceze, pentru că realmente mi s-au părut printre cei mai buni petrolişti în meciul din această seară, dar, la fel de bine, puteau fi si Bengalix, Marinix sau Pecanhix...Ne era destul de teamă, aproape tuturor, ca panta descendentă din Copou să nu se fi întins până la Chiajna.Nu s-a întins, dimpotrivă, haita a jucat din nou cu ambiţie, ardoare, determinare.Că nu se înghesuie încă multe puncte să vină pe strada Stadionului, nu e o plăcere, dar nu trebuie să fie nici o durere. Răbdare să fie, aş zice.Şi ceva jucători în plus.

PRIMA REPRIZĂ – Începe printre picături de ploaie, care ploaie nu schimbă letargia de pe teren, prima dezmorţire îi aparţine lui Serediuc(6) care şutează tare dar mingea se duce puţin peste.Hai şi noi, dar lovitura liberă a lui Varga e finalizată moale şi pe lângă de capul lui Benga(8).Debutantul Farina(10) încearcă să prindă poarta cu un şut dar nu îi iese deloc, dincolo, Peteleu, uşor ezitant la primul lui meci în acest sezon îl pune în cursă pe Constantinescu(11) care se grăbeşte şi trage cu stângul pe lângă poartă, uff!Acelaşi Constantinescu(27) are o execuţie interesantă dar ineficace, foarfeca acestuia aterizând pe plasă.Zoubir(32) iese la rampă şi şutează tare dar pe mijloc şi Iacob e acolo, continuăm sus, Farina scapă pe dreapta, îl vede pe Moussa dar e blocat, mingea ajunge tot la el, încă o încercare, poate iese, şi iese o bulibăşeală Sarghi+Iacob de care profită vulpoiul Moussa(36) care modifică tabela: 0-1!Gazdele se înviorează, Beţa întârzie să atace o mingie care ajunge la Cristescu(40) care şutează în mâna fluturândă a lui Porret, aflat în careu.Penalty şi al doilea galben, minus un lup în haită mai bine de o repriză.Purece execută penalty-ul dar Pecanha e de netrecut, mingea sare în faţă de unde Benga are o primă intervenţie egală cu un gol, se aruncă cu disperare şi salvează din faţa aceluiaşi Purece.Acuzăm şocul eliminării, apărarea noastră e şvaitzer, Constantinescu îl vede liber pe Cristescu(43) pe linia de 6 metri, iar acesta destinde atmosfera printr-o execuţie de judeţ, scăpăm şi de data asta.Nu mai e mult timp până la pauză, centrare de pe stânga, în careu, de unde Benga(46) are a doua intervenţie egală cu un gol, golul de 1-1, pentru că nu îi ies paşii şi loveşte obiectul cu „fluierul”(!) peste Pecanha rămas ca la Cinema City.1-1 la pauză.

REPRIZA A DOUA – Nu ne dezmeticim bine că apărarea petrolistă e surprinsă de o combinaţie între ghimpele Pena(cu o evoluţie mai mult decât reuşită) şi Serediuc(47), acesta preia şi şutează năpraznic la vinclul colţului scurt, 2-1.E groasă?Semnalele sunt că nu prea, pentru că începem să tăbărâm peste adversar, deşi în inferioritate dar Marinescu(48) nu mai pune făinoşag de mult la loviturile libere şi trimite în zid, Ropotan(54) şutează şi el în blocaj după o indirectă din careul chiajnist iar Zoubir(62) după ce îşi face mingea pe stângul şutează tare şi destul de mult pe lângă.Asaltul se mută dincolo, Purece(64,68) şutează pe lângă iar Constantinescu(68) are un „cap” în plasa laterală.Zoubir(71) trage la indigo faza de acum zece minute, rezultatul fiind acelaşi, evident, după care asistăm la o fază din manualul de fotbal, un-doi Marinescu – Zoubir şi şut al căpitanului(79) în dreapta lui Iacob, 2-2!Nu mai e mult, suficient totuşi ca Bucurică(8) să ne bucure cu un şut pe lângă, şi ca Benga(93) să aibă o a treia intervenţie egală cu un gol la blocajul excelent făcut lui Pană la marginea careului mic.2-2 scor final.

Una peste alta, nu e rău.Nici n-are cum să fie când joci cincizeci de minute cu un om în minus.E chiar mai bine, decât la Iaşi, indiscutabil, şi aici nu mă refer la rezultat.N-avem nicio victorie până acum?Avem, cum să nu...e relaţia dintre echipă şi suporteri, şi asta e poate cea mai importantă.Şi ar mai fi şi victoria dăruirii, a determinării, a dorinţei de a da totul pe teren în faţa delăsării şi miserupismului pe care n-am mai vrea să le vedem niciodată în haită.Iar dacă vorbim de puncte, vor veni şi victoriile acelea.Curând.

PS.Din motive independente de voinţa lui, cronicarul o să ia o pauză de scris, sigur la meciul cu Pandurii, când o să fie în aer.După care speră să aibă net pe săturate şi la îndemână, pentru că peniţa şi călimara şi le va lua cu el.Şi dacă redacţia nu îl disponibilizează, va reveni nu peste mult timp.Pentru că doar Petrolul(.ro) contează!