Mediocritate, egalitate, invincibilitate! Ceahlaul-Petrolul 1-1
Scris de Mugurinho    Luni, 27 Aprilie 2015 21:10    PDF Imprimare Email

alt

Cum locul trei de care ne-am lipit ca marca de scrisoare era securizat cel putin pâna etapa viitoare, ramanea de văzut dacă mult trâmbițata invincibilitate din deplasare urma să continue și după acest meci sau se facea praf în fața Ceahlăului, o echipă care se zbate în subsolul clasamentului și care nu prea a cunoscut în acest sezon cum e să bați acasă.Până la urmă a fost egalitate, adică invincibilitate, dar, mai presus de orice, mediocritate.De fapt, mediocritate, înainte de toate!

PRIMA REPRIZĂ – Începe obosit, poticnit, pe un gazon incredibil de denivelat, în care o preluare reușită și o pasă cu adresă erau adevărate provocări.Asta până când, noul căpitan de Lucas se încumetă să urce perpendicular pe poartă, pasă din categoria ”unt pe pâine” pentru Tchite(13) care din poziție bună lovește nefericit mingea iar aceasta țopăie pe lângă bară.Dincolo, dezordonatul Alcenat pierde un balon în preajma careului nostru, mingea ajunge la Ștefănescu(14) care șutează puternic și periculos dar mingea nu prinde cadrul porții lui Cobrea.Meciul se aprinde, un-doi Alcenat-Tamuz și șut cu stângul al lui Jean(15) spre surprinderea noastră dar nu și a lui Jovic care reține.Urmează lansarea lui Tamuz(16) de către Satli dar tancul nu reușește decât o pasă la portar.Continuăm să atacam, Marinescu îi pune o minge pe cap aceluiași Tamuz(17) dar Toto nu prea mai găsește porțile adverse returul ăsta și lovitura ștearsă cu capul se duce tot pe lângă.Satli(24) face o preluare elegantă pe piept dar șutul ia înălțime, după care jocul se mută la poarta noastră.Cobrea iese ca un biscuite la un corner nemțean și respinge mingea spre propria poartă(!), la colțul lung, lângă bară, acolo sar Peteleu și Sialmas(37), fundașul nostru cade , mingea intră în plasă, dar arbitrul fluieră un fault în atac pentru care am dubii.Gazdele prind curaj și Achim(41) șutează puternic dar pe lângă de la marginea careului, dincolo Tamuz(41) șutează încet dar pe poartă și Jovic prinde.Repede la poarta noastră unde, de pe bulevardul Alcenat, o centrare a lui Ștefănescu îl găsește pe Sialmas(44) anormal de liber, la 10 metri de poartă, acesta preia, trage cu stângul dar Cobrea intervine în stil Neuer, scoate cu piciorul și ne scoate din belele.Repriza se încheie cu un nou șut necadrat al lui Achim(45), 0-0 la pauză.

REPRIZA A DOUA – Nemțenii urcă instantaneu în atac, Peteleu comite un fault inutil aproape de colțul careului nostru, lovitura liberă e executată impecabil de Stana(47) și tabela se modifică : 1-0.Nu prea jucăm nimic, dar asta deja nu mai e o noutate, Marinescu(49) încearcă totuși un șut cu stângul dar Jovic e acolo,după care la poarta cealaltă Chitoșcă(57) înalță zmeul.Fundașul Filip, menținut cu o insistență demnă de o cauză mai bună de către Rednic pe acest post, atâta timp cât Satli e apt, îi face un cadou percutantului Ștefănescu, acesta pătrunde vijelios pe stânga și centrează ideal pentru Sialmas(63) care ne iartă de un 2-0 șutând peste transversală.E greu să menții o invincibilitate când tu, Petrolule, te scalzi în mediocritate.Urmează niște tentative de a pune în pericol poarta gazdelor dar șuturile lui Gevaro(72,85) și Pastorini(79) nu găsesc ținta.Intrăm în prelungiri, Nkoy pasă la Alcenat, care centrează pe pieptul aceluiași Nkoy(90), preluare și șut adevărat, adică periculos, Jovic respinge cu greu până în pulpa lui Markovic de unde vaca se duce alene în plasă:1-1.Simțim că ar fi bine să plusăm, Satli insistă admirabil pe stânga, agață mingea până la Astafei(90) care șutează în ațe, dar arbitrul fluieră un fault inexistent în atac,și pe urmă fluieră de tot,1-1 scor final.

Rezultat echitabil, intre un Ceahlaul retrogradabil și un Petrolul lamentabil.Lamentabil, dar invincibil,cel puțin afară.Doar că, mai trebuie să mai jucăm, din când în când, și pe "Ilie Oană".