Încă o necalificare.Mai doare?ACS Recas -Petrolul 1-0
Scris de Mugurinho    Miercuri, 09 Septembrie 2015 22:02    PDF Imprimare Email

alt

După evoluţiile neconcludente şi neconvingătoare ale Petrolului din acest campionat, partida din Cupa Ligii de la Timişoara era una de „fie ce-o fi”, adică, nu strica un ban în plus la bugetul costeliv al clubului, dar nu era nicio tragedie nici dacă pierdeam, că doar deja începem să ne obişnuim, probabil o să devenim în scurt timp imuni la terapia asta de şoc oferită de băieţii în galben şi albastru.

PRIMA REPRIZĂ – Nimic demn de semnalat până când se produce o mică tornadă pe partea dreaptă a atacului nostru, mingea ajunge la Peteleu care încearcă să facă ceva util în preajma careului advers, nu prea îi iese, dar mingea ajunge la Moussa(12) care dă în ea din prima în plasa laterală însă.Ne punem pe treabă, stăm sus, acelaşi Moussa recuperează, pas la Zoubir care ridică privirea şi îl vede bine de tot pe Peteleu(17) liber pe dreapta, care Peteleu pierde nişte fracţiuni de secundă cu o preluare care trebuia să fie mai scurtă, cât să nu-i mai dea timp lui Kirschtein să iasă şi să împiedice un 0-1.Recăşenii încearcă şi ei câte ceva şi reuşesc să facă deranj prin defensiva noastră, prin Cl. Iordache(34) care se distrează pe dreapta, lasă două jaloane în urmă, intră vijelios în careu şi ne iartă de un gol iminent, trimiţând beşa razant cu transversala.Nu rămânem impasibili şi Marinescu(43) reuşeşte una dintre puţinele dăţi în care îşi face un balon utilizabil, şut bun care este deviat şi devine şi mai bun, dar neamţul din poarta gaydelor se întinde şi respinge într-un corner rămas fără rezultat.0-0 la pauză.

REPRIZA A DOUA – Debutează molcom până când la un aut banal, mingea îl caută pe Moussa în careul timişean, acesta sare şi primeşte un brânci de toată frumuseţea de la Cânu, aflat în spatele lui.Meciul continuă, nu s-a întâmplat nimic...Meciul capătă culoare, Bărbuţ(57) e găsit în careul nostru dar Pecanha e uns cu multe alifii şi îi suflă băşica, repede dincolo unde Varga(57) rezolvă rapid contraatacul cu un şut în bozii.Căutăm golul dar parcă fără prea mare convingere, capul pe spate al lui Moussa(66) nu mai dă pe nimeni pe spate.Momentele de visare apar şi ele în defensiva petrolistă, altfel Hernandez nu ar fi şutat de lîngă un Benga relaxat, balonul e respins de Pecanha până la Elek, aflat într-o evidentă poziţie de afară din joc, dar pe lângă care se plimba agale Genev.Care se crăcănează, Elek(68) şutează, mingea în plasă parchează, Pecanha protestează, 1-0 tabela afiseaza.Cele două lovituri libere din poziţii favorabile ale Petrolului, ratate cu seninătate de Marinescu şi Ropotan, mă enervează.Petrolul inca o calificare rateaza.1-0 scor final.

Fuse şi se duse Cupa Ligii şi anul ăsta.Vorba cântecului, mi-e dor şi doare.